Skip to main content

How to Watch: Americans Abroad (Aug. 30-Sept. 5)

Need help keeping track of all the great Americans playing soccer abroad as the USMNT gets ready for World Cup 2022? We’re here to help with our weekly “How to Watch: Americans Abroad” TV tune-in guide. From Tyler Adams to Matt Turner, here's how to watch and/or stream the top footballing yanks on TV for the week of Aug. 30-Sept. 5.

Also, don't forget to listen to the American States United podcast for in-depth interviews with some of the USMNT’s top players. Last week’s guest was standout Valencia midfielder Yunus Musah.

Brenden Aaronson, Leeds United

Tuesday: Leeds United v Everton | English Premier League (3 P.M. EST, USA Network)

Saturday: Brentford v Leeds United | English Premier League (10 A.M. EST, USA Network)

Tyler Adams, Leeds United

Tuesday: Leeds United v Everton | English Premier League (3 P.M. EST, USA Network)

Saturday: Brentford v Leeds United | English Premier League (10 A.M. EST, USA Network)

Jozy Altidore, Club Puebla

Thursday: Queretaro v Puebla | Liga MX (10:05 P.M. EST, TUDN)

Ventura Alvarado, FC Juarez

Friday: FC Juarez v Cruz Azul | Liga MX (10:05 P.M. EST, FOX Sports 2)

Cole Bassett, Fortuna Sittard

Friday: Fortuna Sittard v FC Utrecht | Eredivisie (2 P.M. EST, n/a)

George Bello, Arminia Bielefeld

Sunday: SV Darmstadt v Arminia Bielefeld | 2. Bundesliga (7:30 A.M. EST, n/a)

Terrence Boyd, 1. FC Kaiserslautern

Sunday: Sandhausen v 1. FC Kaiserslautern | 2. Bundesliga (7:30 A.M. EST, n/a)

Tyler Boyd, Besiktas

Sunday: Ankaragucu v Besiktas | Super Lig (2:45 P.M. EST, n/a)

Johnny Cardoso, Internacional

Sunday: Corinthians v Internacional | Serie A - Brazil (3 P.M. EST, Paramount+)

Cameron Carter-Vickers, Celtic FC

Wednesday: Ross County v Celtic | League Cup (2:45 P.M. EST, Paramount+)

Saturday: Celtic v Rangers | Scottish Premier League (7:30 A.M. EST, CBS Sports Network)

Timothy Chandler, Eintracht Frankfurt

Saturday: Eintracht Frankfurt v Red Bull Leipzig | Bundesliga (12:30 P.M. EST, ESPN+)

Joe Corona, GIF Sundsvall

Wednesday: IFK Stocksund v GIF Sundsvall | Swedish Cup (12 P.M. EST, n/a)

Sunday: AIK v GIF Sundsvall | Allsvenskan (12 P.M. EST, n/a)

Konrad de la Fuente, Olympiacos

Saturday: Olympiacos v Ionikos | Super League Greece (12 P.M. EST, n/a)

Luca de la Torre, Celta de Vigo

Friday: Celta Vigo v Cadiz | La Liga (3 P.M. EST, ESPN+)

Sergino Dest, Barcelona

Saturday: Sevilla v Barcelona | La Liga (3 P.M. EST, ESPN+)

Daryl Dike, West Bromwich Albion

Tuesday: Wigan Athletic v West Brom | EFL Championship (2:45 P.M. EST, n/a)

Friday: West Brom v Burnley | EFL Championship (3 P.M. EST, ESPN+)

Romain Gall, Malmo FF

Wednesday: Bralanda IF v Malmo FF | Swedish Cup (12 P.M. EST, n/a)

Sunday: Elfsborg v Malmo FF | Allsvenskan (11:30 A.M. EST, n/a)

Lynden Gooch, Sunderland AFC

Wednesday: Sunderland v Rotherham United | EFL Championship (2:45 P.M. EST, n/a)

Monday: Middlesbrough v Sunderland | EFL Championship (3 P.M. EST, ESPN+)

Julian Green, SpVgg Greuther Furth

Saturday: Greuther Furth v St. Pauli | 2. Bundesliga (7 A.M. EST, ESPN+)

Duane Holmes, Huddersfield Town

Wednesday: Bristol City v Huddersfield Town | EFL Championship (2:45 P.M. EST, n/a)

Sunday: Huddersfield Town v Blackpool | EFL Championship (10 A.M. EST, n/a)

Matthew Hoppe, Middlesbrough

Tuesday: Watford v Middlesbrough | EFL Championship (3 P.M. EST, ESPN+)

Monday: Middlesbrough v Sunderland | EFL Championship (3 P.M. EST, ESPN+)

Ethan Horvath, Luton Town

Tuesday: Cardiff City v Luton Town | EFL Championship (2:45 P.M. EST, n/a)

Saturday: Luton Town v Wigan Athletic | EFL Championship (2:45 P.M. EST, n/a)

Richy Ledezma, PSV Eindhoven

Wednesday: PSV v FC Volendam | Dutch Eredivisie (12:40 P.M. EST, ESPN+)

Saturday: FC Twente v PSV | Dutch Eredivisie (12:45 P.M. EST, ESPN+)

Weston McKennie, Juventus

Wednesday: Juventus v Spezia | Serie A (2:45 P.M. EST, Paramount+)

Saturday: Fiorentina v Juventus | Serie A (9 A.M. EST, Paramount+/CBS Sports Network)

Mark McKenzie, KRC Genk

Saturday: Genk v St. Truiden | Belgian Jupiler League (10 A.M. EST, n/a)

Yunus Musah, Valencia CF

Sunday: Valencia v Getafe | La Liga (3 P.M. EST, ESPN+)

Matthew Olosunde, Preston North End

Wednesday: Coventry City v Preston North End | EFL Championship (2:45 P.M. EST, n/a)

Saturday: Preston North End v Birmingham City | EFL Championship (10 A.M. EST, n/a)

Owen Otasowie, Club Brugge

Friday: Club Brugge v Cercle Brugge | Belgian Jupiler League (2:45 P.M. EST, ESPN+)

Erik Palmer-Brown, Troyes

Wednesday: Monaco v Troyes | Ligue 1 (1 P.M. EST, beIN Sports)

Sunday: Troyes v Rennes | Ligue 1 (11:05 A.M. EST, beIN Sports)

Kevin Paredes, VfL Wolfsburg

Saturday: Wolfsburg v Koln | Bundesliga (9:30 A.M. EST, ESPN+)

Jordan Pefok, Union Berlin

Saturday: Union Berlin v Bayern Munich | Bundesliga (9:30 A.M. EST, ESPN+)

Ricardo Pepi, FC Augsburg

Sunday: Augsburg v Hertha Berlin | Bundesliga (9:30 A.M. EST, ESPN+)

Christian Pulisic, Chelsea FC

Tuesday: Southampton v Chelsea | English Premier League (2:45 P.M. EST, Peacock)

Saturday: Chelsea v West Ham | English Premier League (10 A.M. EST, Peacock)

Christian Ramirez, Aberdeen FC

Tuesday: Annan Athletic v Aberdeen | Scottish League Cup (2:45 P.M. EST, n/a)

Saturday: Ross County v Aberdeen | Scottish Premier League (10 A.M. EST, n/a)

Tim Ream, Fulham FC

Tuesday: Fulham v Brighton & Hove Albion | English Premier League (2:30 P.M. EST, Peacock)

Saturday: Tottenham Hotspur v Fulham | English Premier League (10 A.M. EST, Peacock)

Brian Reynolds, Westerlo

Sunday: Royal Antwerp v Westerlo | Belgian Jupiler League (2:30 P.M. EST, ESPN+)

Chris Richards, Crystal Palace

Tuesday: Crystal Palace v Brentford | English Premier League (2:30 P.M. EST, Peacock)

Saturday: Newcastle v Crystal Palace | English Premier League (10 A.M. EST, Peacock)

Antonee Robinson, Fulham FC

Tuesday: Fulham v Brighton & Hove Albion | English Premier League (2:30 P.M. EST, Peacock)

Saturday: Tottenham Hotspur v Fulham | English Premier League (10 A.M. EST, Peacock)

James Sands, Rangers FC

Tuesday: Rangers v Queen of the South | Scottish League Cup (2:45 P.M. EST, Paramount+)

Saturday: Celtic v Rangers | Scottish Premier League (7:30 A.M. EST, CBS Sports Network)

Josh Sargent, Norwich City

Tuesday: Birmingham City v Norwich City | EFL Championship (2:45 P.M. EST, n/a)

Saturday: Norwich City v Coventry City | EFL Championship (10 A.M. EST, n/a)

Joe Scally, Borussia Monchengladbach

Sunday: Borussia Monchengladbach v Mainz | Bundesliga (11:30 A.M. EST, ESPN+)

Zack Steffen, Middlesbrough

Tuesday: Watford v Middlesbrough | EFL Championship (3 P.M. EST, ESPN+)

Monday: Middlesbrough v Sunderland | EFL Championship (3 P.M. EST, ESPN+)

Malik Tillman, Rangers FC

Tuesday: Rangers v Queen of the South | Scottish League Cup (2:45 P.M. EST, Paramount+)

Saturday: Celtic v Rangers | Scottish Premier League (7:30 A.M. EST, CBS Sports Network)

Matt Turner, Arsenal FC

Wednesday: Arsenal v Aston Villa | English Premier League (2:30 P.M. EST, Peacock)

Sunday: Manchester United v Arsenal | English Premier League (11:30 A.M. EST, USA)

Sam Vines, Royal Antwerp
Wednesday:
Royal Antwerp v Union Saint-Gilloise | Belgian Jupiler League (2:30 P.M. EST, n/a)
Sunday: Royal Antwerp v Westerlo | Belgian Jupiler League (2:30 P.M. EST, ESPN+)

Timothy Weah, Lille

Wednesday: Lille v Nice | Ligue 1 (3 P.M. EST, n/a)

Sunday: Montpellier v Lille | Ligue 1 (7 A.M. EST, beIN Sports)

Haji Wright, Antalyaspor

Sunday: Antalyaspor v Kasimpasa | Turkish Super Lig (2:45 P.M. EST, n/a)

Griffin Yow, Westerlo

Sunday: Royal Antwerp v Westerlo | Belgian Jupiler League (2:30 P.M. EST, ESPN+)